Płatności DirectBilling

DirectBilling - najnowsza forma płatności mobilnej będąca bezpośrednim konkurentem dla płatności kartą kredytową, a za razem bezpieczniejsza, gdyż nie wymaga podawania numeru karty kredytowej. Niewątpliwą zaletą tej formuły jest prostota dorównująca klasycznemu modelowi SMS Premium, a przy tym dużo większa elastyczność, gdyż umożliwia ustalenie ceny od 10 groszy do nawet 300 PLN na jednej transakcji co grosz.

Przebieg płatności w DirectBillingu

Podanie numeru telefonu
Wiadomość ze szczegółami transakcji
SMS Autoryzacyjny
Zakończenie transakcji

Formy autoryzacji płatności w DirectBillingu

W tym systemie mamy do dyspozycji następujące formy potwierdzenia płatności:

  1. Autoryzacja za pośrednictwem wiadomości SMS
    Klient wpisuje swój numer telefonu w formularzu płatności na stronie produktu lub usługi, oznacza swoją sieć po czym otrzymuje wiadomość tekstową na swój telefon wraz ze szczegółami płatności, nazwą usługi oraz kwotą płatności. Aby dokonać potwierdzenia klient musi odesłać SMS autoryzacyjny o treści "OK", który jest darmowy. Po poprawnym przesłaniu wiadomości system operatora pobiera odpowiednią kwotę i przekazuje informację o zrealizowaniu płatności właścicielowi usługi lub produktu.
  2. Autoryzacja za pośrednictwem kodu PIN
    Ta metoda została zastosowana w przypadku subksrypcji SMS gdzie nie sprawia większych problemów klientom. Polega ona na tym, iż klient wpisuje w formularzu swój numer telefonu, natomiast do wiadomości podsumowującej szczegóły transakcji dołączony jest kod PIN, który trzeba uzupełnić w formularzu, by dokończyć płatność. W momencie kiedy system właściciela produku prześle poprawny PIN operatorowi, ten obciąży konto klienta końcowego.