Withdrawal button – czy Twój sklep online czeka zmiana?

W

Już na początku marca 2023 pojawiła się w przestrzeni online dyskusja w kontekście withdrawal button, który w założeniu miał… Ułatwić klientom wycofanie się z umowy zawartej na odległość. Wyjściowa propozycja Unii Europejskiej spotkała się jednak z protestem z ramienia branży e-commerce. W efekcie – początkowa propozycję nieco zmieniono.

2 marca sieć obiegł artykuł, w którym jednoznacznie scharakteryzowano propozycję legislacyjną dotyczącą zawierania umów handlowych na odległość. Kluczowym i decydującym aspektem dla sektora e-commerce jest fakt, że tekst nowej dyrektywy wykracza poza granice umów o świadczenie usług finansowych, wprowadzając rozszerzenie obowiązku wyświetlania tzw. przycisku cofania dla wszystkich transakcji zawieranych na odległość z wykorzystaniem interfejsu internetowego.

💡Już teraz klienci kupujący online mają pełne prawo do odstąpienia od umowy sprzedaży na odległość w ciągu 14 dni od jej zawarcia.💡
Równocześnie dyrektywa CRD zapewnia sprzedawcom elastyczność w kontekście postępowania i informowania konsumentów o ich prawach.

Dotychczas taka elastyczność była korzystna dla firm, które mogły opracować autorską politykę zwrotów. Zgodną z ich modelem biznesowym i oczekiwaniami użytkowników. Niektóre firmy z kolei wychodzą poza obowiązki prawne określone w ramach dyrektywy CRD. A w efekcie – oferuje politykę bezpłatnych zwrotów lub przedłużając 14-dniowy okres wypowiedzenia. Co ciekawe, klienci bardzo chętnie korzystają z dzisiejszych praw, stąd zasadność wątpliwości o sensowność proponowanych zmian.

Czytaj też: MARKETPLACE – CO TO JEST I JAK DZIAŁA? 

Withdrawal button i protest branży e-commerce

Tymczasem, nie dalej jak kilka dni po propozycji zmian prawnych – siedemnaście europejskich organizacji handlowych opublikowało list otwarty do Unii Europejskiej. W dokumencie wyrażają dezaprobatę dla withdrawal button, który – zgodnie z założeniami – ma umożliwiać konsumentom wycofanie transakcji już po złożeniu zamówienia.

To rozwiązanie nieistniejącego problemu. Prawo konsumenckie po prostu oferuje już prawo do odstąpienia od umowy.

– komentarz Marlene ten Ham, dyrektorki Thuiswinkel.org (holenderskiego członka Ecommerce Europe) 
Withdrawal button i protest branży e-commerce

Reakcja Unii Europejskiej na list otwarty 

Okazuje się, że Komisja Europejska nie pozostała głucha na krytykę. W efekcie – po negocjacjach – ostatecznie zaproponowano oficjalny zapis o funkcji wycofania, a nie przycisku wycofania. Branża e-commerce przyjęła więc ów modyfikację z zadowoleniem, bo takie sformułowanie ów zapisu pozostawi elastyczność i pole firmom prowadzącym działalność online.

Sama funkcja z kolei będzie musiała nosić specjalne czytelne oznaczenia. A więc zawierać takie sformułowania jak na przykład odstąpienie od umowy. Dodatkowo, z tekstu usunięto też wymóg umieszczania go w tym samym interfejsie internetowym. Funkcja jednak wciąż będzie musiała pojawiać się w miejscu widocznym i łatwo dostępnym dla użytkownika.

Czytaj też: JAK STWORZYĆ DOBRE KATEGORIE PRODUKTÓW W SKLEPIE ONLINE?

Najnowsze wpisy

Social Media