40-latek w sklepie online. Jak kupuje generacja X?

4

Grupy docelowe różnią się od siebie diametralnie. Doskonale o tym wiemy, bo w każdym poradniku małego przedsiębiorcy trąbią o tym już we wstępie. Okazuje się, że perrenialsi, a więc generacja X to już nieco zapomniana przez marketerów grupa wiekowa. A dlaczego? 

Przecież to gigantyczny błąd i strzał w kolano e-commerce! Wbrew pozorom to właśnie generacja X ma ogromny wpływ na rynek. Kim jednak są ci współcześni przedstawiciele tego pokolenia i gdzie ich znaleźć? A w efekcie – j do nich dotrzeć z komunikacją swojego sklepu?

Czytaj też: CO TO JEST I CO ZMIENI DYREKTYWA OMNIBUS?

Kim jest generacja X?

Perrenialsi, a więc generacja X to osoby, które urodziły się między rokiem 1965, a 1980. W efekcie, w dorosłość wchodzili zarówno w kontekście zmian gospodarczych, jak i sporego przyspieszenia technologicznego. Co ważne, wychowali się bez internetu, a co za tym idzie – zakładamy, że nie poruszają się tutaj sprawnie.

Współcześni 40-latkowie jednak zdecydowanie odbiegają od wzorca typowego czterdziestolatka z serialu. Są to dziś przecież niesamowicie aktywni ludzie, ciekawi świata, a często także właśnie technologii. 

💡 Ciekawostka 💡

Słowo perrenials zrodziło się w amerykańskim internecie, bo użyła go Gina Pell – amerykańska blogerk. Oznacza roślinę długoletnią

Co za tym idzie, są to ludzie doskonale dogadujący się nie tylko z ludźmi we własnym wieku, ale także tymi o dwie dekady młodszymi! Oni także podróżują, poszerzają wiedzę o świecie i są online!

Same nowoczesne technologie z kolei wykorzystują zarówno w pracy, jak i w domach – przeklikując się po social mediach czy przeglądając produkty online. A ponieważ żyjemy w czasach, w których pandemia odcisnęła piętno na każdym – teraz jeszcze chętniej generacja X kupuje w internecie! 

Okazuje się więc, że w porównaniu ze starszym pokoleniem – Baby Boomers – generacja X naprawdę sprawnie działa w uniwersum technologii. Są to przecież, tak realnie, pierwsi użytkownicy internetu w Polsce. To oni właśnie w pierwszej kolejności mogli przecierać szlaki w latach 90. XX wieku.

Grupy docelowe różnią się od siebie diametralnie. Doskonale o tym wiemy, bo w każdym poradniku małego przedsiębiorcy trąbią o tym już we wstępie. Okazuje się, że perrenialsi, a więc generacja X to już nieco zapomniana przez marketerów grupa wiekowa. A dlaczego? 

Z czego w internecie korzysta generacja X?

Social media to nie jest tylko domena millenialsów i niższych pokoleń. W międzyczasie, gdy wy siedzicie w szkole czy na uczelni, starsi koledzy spędzają czas właśnie w ten sposób. Chociaż, oczywiście, konsumują media nieco inaczej i to trzeba jasno zaznaczyć.

Co prawda, nieczęsto znajdziemy ich na TikToku, ale już regularnie korzystają z Facebooka. Jeśli więc Twój sklep online ma w swoim portfolio artykułów przede wszystkim produkty właśnie dla takiej grupy wiekowej – to właśnie na Facebooku masz największe pole do popisu jeśli chodzi o reklamę!

💡 Ciekawostka 💡

Aż 81% klientów generacji X ma konto na Facebooku. Z kolei w mediach społecznościowych spędzają średnio 32 godziny tygodniowo

Jednak musisz pamiętać, że obecność w mediach społecznościowych to nie wszystko. Ale aż 70% klientów generacji X deklaruje, że zdecydowanie chętniej kupi produkt, który obserwuje w mediach społecznościowych. To jednak nie oznacza jednoznacznie, że wyłącznie tutaj docierasz do takiego konsumenta. Równocześnie, perrenialsi czytają prasę, słuchają radia czy oglądają telewizję (82%).

Jak dotrzeć ze sklepem online do generacji X?

Po pierwsze – musisz mieć świadomość, że każde pokolenie kupuje inaczej. Każde pokolenie, jak to mówią, ma własny czas: a więc zdecydowanie inne upodobania, przyzwyczajenia i problemy, które Twój produkt musi rozwiązać. A co za tym idzie – przemówi do nich inny komunikat, niż do młodszych kolegów.

💡 Ciekawostka 💡

Komunikując generacji X swoją ofertę musisz dobrać najbardziej intuicyjny dla nich kanał! 

Po drugie – nie wszystkich użytkowników zamkniemy w jednym schemacie. Na Instagramie także pojawiają się konta generacji X, czy nawet takie jak konto Pani Ani @życiezaczynasiępo90. Jednak, by dobrze zaplanować swoje działania w sklepie online, musisz wrzucić X-ów w pewne ramy. Jakie są więc tendencje w takiej grupie wiekowej?

Otóż, według raportu Gemius z 2019 roku – generacja X spędza najwięcej czasu w sieci spośród badanych grup wiekowych 20-, 40-, 60-latków!

W efekcie, jednym z ważniejszych kanałów dotarcia ze swoim sklepem online do generacji X będzie z pewnością Google Ads. Przecież ponad 70% z nich aktywnie korzysta z wyszukiwarek, choćby w kontekście biznesowym. Jeśli jednak Twój produkt można podciągnąć pod sferę pracy potencjalnego konsumenta – nie możesz pozwolić sobie na absencję w tym kanale!

Kolejnym dobrym rozwiązaniem skierowanym do czterdziestolatków może być kampania mailingowa, czy SMS. Co ciekawe, w przeciwieństwie do kampanii kierowanej do Zetek czy Millenialsów – możesz pominąć tutaj całkowicie influencerów! Większość klientów z pokolenia X zdecydowanie chętniej kliknie w kampanię jeśli zachęcisz ich na przykład programem lojalnościowym czy ciekawym rabatem.

Równocześnie nie możesz całkowicie odsunąć tutaj Millenialsów. Dlaczego? W przypadku większości konsumentów generacji X – Millenialsi to ich potomkowie. W efekcie to właśnie oni wyznaczają trendy, doradzają rodzicom, a często także odpowiadają za ich wybory zakupowe.

Pokolenie X a bankowość i płatności mobilne

Tymczasem, bankowość mobilna dla X-ów nie jest jeszcze tak naturalna, jak dla młodszych użytkowników. Wciąż jednak z takiego rozwiązania korzysta blisko 60% (badanie Eurostatu z 2018 r.), a to przecież naprawdę niezły wynik! Co więcej – nowych użytkowników w tej kategorii wiekowej wciąż przybywa! 

W Polsce z kolei ten wynik wyniósł w 2018 roku zaledwie 47%, co sklasyfikowało nas jednak poniżej średniej europejskiej. To wciąż jednak nie oznacza, że jest źle!

Jest całkiem dobrze, przede wszystkim jeśli podzielimy pokolenie X na młodszą i starszą stronę! Z danych Eurostatu jasno wynika, że z bankowości internetowej zdecydowanie częściej i chętniej korzysta młodsza część, a więc ta do 45 roku życia.

Ale ponieważ szacunek ludzi ulicy to jednak nie wszystko, co się liczy dla pokolenia X – ważniejszy jest stosunek jakości do ceny! W przeciwieństwie do ich potomków – X niechętnie dopłaci do produktu tylko z uwagi na ekologiczne wykonanie czy ładne opakowanie. X nie kupuje więc modelu życia; tego, co jest modne, a patrzy na zakupy online zdecydowanie bardziej pragmatycznie.

Czytaj też: PRZEWIDYWANIA E-COMMERCE NA 2023 ROK

generacja x jak kupuje

Co więc może przekonać generację X do Twojego sklepu online?

No, może zabrzmi to coachowo, ale… Myśl szerzej! Nie będziemy tutaj przeprowadzać psychoterapii, bo na tym się nie znam. Ale wiem, że to, jak żyliśmy w dzieciństwie; to, co nas ukształtowało ma wpływ na dzisiejsze decyzje zakupowe, przyzwyczajenia i obawy.

Otóż, dzisiejszy X dorastał przede wszystkim w dobie transformacji ustrojowej. Co za tym idzie – jego dzieciństwo to PRL, ograniczona dostępność produktów, marzenia o najdrobniejszych produktach. Gwałtowny rozwój gospodarki cza zagraniczne wakacje, które niegdyś były luksusem – dziś są standardem. Ale, oczywiście, wywarły wpływ na postrzeganie świata przez generację X.

W efekcie, do szybkiego podjęcia decyzji zakupowej może X-a zachęcić na przykład:

  • limitowana liczba produktów,
  • program lojalnościowy,
  • kupon do wykorzystania przy kolejnych zakupach,
  • atrakcyjne zniżki (ale tylko te prawdziwe! X szuka podstępu w zbyt niskiej cenie!).

Co ciekawe, dla pokolenia czterdziestolatków ważne jest także to, co mówisz o produkcie. Lubią merytoryczny opis, po przeczytaniu którego zwyczajnie mają pewność, że zakup Twojego produktu to jest to.  

Oczywiście, jak dla każdego, tak i dla pokolenia X ważna jest prostota i intuicyjna płatność! Niebagatelna pozostaje kwestia bezpieczeństwa, w efekcie którego czterdziestolatkowie cenią sobie spory wybór metod płatności, z których wybiorą tą, która jest – według nich – najbezpieczniejsza.

W efekcie, pewnie was to nie zdziwi, ale dobrym rozwiązaniem jest BLIK. Jednak, mimo wszystko, warto też dla X-ów przewidzieć taką formę jak pay-by-link, czyli przelew online.

Dlaczego nie możesz ignorować generacji X w swoim sklepie online?

Przede wszystkim dlatego, że to lwia część rynku! Co więcej, bardzo często posiadają dzieci w wieku millenialskim, a co za tym idzie… Podejmują decyzje zakupowe zarówno dla siebie, jak i właśnie dla dzieci czy całego gospodarstwa domowego.

💡 Ciekawostka 💡

Aż 54% przedstawicieli pokolenia X czuje się ignorowana przez marketerów.

Jeśli chodzi z kolei o same produkty, jakie kupują czterdziestolatkowie – w Polsce jest podobnie jak w USA. X-y przeznaczają najwięcej na wydatki domowe, jedzenie, ubrania, a także jedzenie na mieście i rozrywkę. Ważniejsze pytanie jednak brzmi: który z tych produktów kupują online?

No, jak każdy wie, pandemia wiele zmieniła. Według danych z 2020 roku – aż 40% klientów częściej kupuje online teraz, niż przed COVIDem. 

Na pierwszym miejscu są ubrania (55%), sprzęty RTV i AGD (43%), czy kosmetyki i perfumy (40%).

Czytaj też: KONKURS W SKLEPIE INTERNETOWYM – JAK GO ZORGANIZOWAĆ?

Podsumowanie

Jeśli więc prowadzisz sklep online, a pewnie tak, skoro dobrnąłeś aż tutaj, musisz brać pod uwagę konsumentów pokolenia X. 

Musisz zdawać sobie sprawę przede wszystkim z tego, jak gigantyczną część rynku stanowią. Równocześnie musisz też znaleźć właściwe medium do komunikacji sklepu online właśnie z takim klientem. 

A jeśli nie wiesz, jakie płatności uruchomić we własnym sklepie – na pewno wiesz, gdzie się zgłosić! Czekamy na mail! 🙂

Najnowsze wpisy

Social Media