Konkurs w sklepie internetowym – jak go zorganizować?

K

Każdy sprzedawca chce zwiększyć zaangażowanie swoich klientów.  A angaż w konkurs w sklepie internetowym oznacza, że klienci, którzy już dokonali zakupów chętniej wrócą do Ciebie. Z kolei ci, którzy jeszcze o Tobie nie słyszeli – właśnie się dowiedzieli i chętnie zobaczą, co masz do zaproponowania.

Jak jednak sprawnie zorganizować konkurs w sklepie internetowym?

Czytaj też: JAK DBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO SKLEPU ONLINE? UWAGA NA ATAKI HAKERSKIE NA PRESTASHOP

Dlaczego konkurs w sklepie internetowym to w ogóle dobry pomysł?

No, przede wszystkim dlatego, że w sprzedaży warto korzystać z każdego kanału sprzedaży i dotarcia do klienta. Im więcej takich kanałów, tym więcej klientów w sklepie. 

Warto więc zadbać o rozpoznawalność marki. A konkurs po pierwsze zacieśni Twoją więź ze społecznością, a co za tym idzie – jeśli klient widzi, że nie tylko sprzedajesz, ale także dajesz coś od siebie – zdecydowanie szybciej się do Ciebie przekona. A dalej – nawet poleci Cię znajomym. 

Konkurs to więc synonim reklamy dla Twojego e-commerce. Jeśli jego forma będzie atrakcyjna – możesz dotrzeć z nim nawet do osób, które nie wiedziały o istnieniu Twojego sklepu. 

Jeśli z kolei pokusisz się o organizację konkursu swojego sklepu w mediach społecznościowych – fama rozejdzie się całkiem szybko, a Ty… Zwyczajnie zwiększysz swój zasięg.

Czytaj też: ZWROTY W TWOIM SKLEPIE ONLINE – JAK ROBIĆ JE DOBRZE?

1. Konkurs w sklepie internetowym: określ cele

Niezależnie od tego, jakie działania masz na myśli – najpierw warto określić konkretne cele, które ów działaniem chcesz osiągnąć. 

Jeśli więc mowa jest o konkursie – trzeba je określić przede wszystkim w oparciu o aktualne potrzeby sklepu. Nie zawsze będzie to więc pozyskanie klienta. 

Celem konkursu w sklepie online może być na przykład:

  • zwiększenie rozpoznawalności marki,
  • promocja jednego produktu,
  • rozszerzenie oferty na przykład o nową branżę,
  • poinformowanie o nowej usłudze,
  • pozyskanie nowej bazy mailingowej,
  • zyskanie większej czytelności na blogu,
  • zwiększenie lojalności klientów.

2. Konkurs w sklepie internetowym musi być skierowany do odpowiedniej grupy docelowej

Jeśli już przyjrzałeś się celom i jasno je określiłeś – czas na grupę docelową. Co prawda, jeśli już prowadzisz e-commerce pewnie masz zdefiniowaną tę grupę. A przynajmniej w takim miejscu powinieneś być, jeśli poważnie traktujesz swój biznes.

Zwyczajnie musisz wiedzieć co komu sprzedajesz i jak dotrzeć do klienta z ofertą. Dokładnie te same kroki musisz podjąć przed rozpoczęciem konkursu. 

Oczywiście, możesz pójść na całość i skierować konkurs w sklepie internetowym do każdego klienta, ale… Możesz także dotrzeć do zdecydowanie węższego grona. 

Jak jednak określić taką grupę docelową?

Otóż – to nie tylko sama wiedza odnośnie tego, do kogo kierujesz ofertę. Być może słyszałeś już, że warto w takich działaniach komunikacyjno-promocyjnych najpierw stworzyć swoje persony. A więc osoby, które będą reprezentowały potencjalnych klientów-uczestników konkursu.

Taki opis powinien mieć możliwie dużo cech, takich jak na przykład płeć, wiek, miejsce zamieszkania, sytuacja rodzinna, hobby, pozycja społeczna i inne. Takie szablony spokojnie możesz znaleźć w internecie. A w efekcie takiej mapy będziesz już wiedział, jak w ogóle stworzyć konkurs. 

3. Koniecznie stwórz plan konkursu w Twoim e-commerce

Jak doskonale wiesz, każde działanie marketingowe dotyczące Twojego sklepu – a takim jest właśnie konkurs – powinno być odpowiednio zaplanowane. 

Na początku musisz więc określić plan, który krok po kroku opisze, co tak naprawdę chcesz zrealizować. Mowa tutaj nie tylko o samym opisie zadania konkursowego, ale także to, w jaki sposób będziesz wybierał odpowiedzi zwycięskie. 

Każdy sprzedawca chce zwiększyć zaangażowanie swoich klientów.  A angaż w konkurs w sklepie internetowym oznacza, że klienci, którzy już dokonali zakupów chętniej wrócą do Ciebie. Z kolei ci, którzy jeszcze o Tobie nie słyszeli - właśnie się dowiedzieli i chętnie zobaczą, co masz do zaproponowania.
Przykład konkursu Zott.

4. Informacja o konkursie w sklepie internetowym

Żeby jednak Twój cel, który chcesz osiągnąć w efekcie konkursu udało się zrealizować – ludzie muszą wiedzieć, że takie wydarzenie w ogóle ma miejsce. 

Promuj go więc wszędzie tam, gdzie się da. Zakładam, że swój sklep już reklamowałeś, więc doskonale wiesz, co teraz robić, prawda?

Na pierwszy rzut powinny, oczywiście, pójść social media, czyli niesamowicie popularne dziś kanały dotarcia do klienta. 

Pamiętaj! Im więcej osób zobaczy informacje o konkursie – tym więcej osób weźmie w nim udział!

💡 Ciekawostka 💡

W promocji konkursu sklepu internetowego warto wykorzystać… Twój newsletter!

5. Zadanie konkursowe – jakie powinno być?

Przede wszystkim – doskonale przemyślane. A więc – atrakcyjne dla potencjalnych uczestników.

Warto w międzyczasie mieć na uwadze także fakt, że ludzie nie lubią zbytnio się wysilać, więc próg wejścia do takiego konkursu powinien być względnie niski. Zbyt dużo zaangażowania i zbyt wysokie oczekiwania wobec użytkowników sprawią, że… Klient porzuci zadanie i zapomni o konkursie. 

Najlepiej sprawdzają się więc proste zadania, na przykład:

🔺 zdjęcie z Twoim produktem,
🔺 napisanie krótkiego tekstu opisującego Twój produkt.

Pamiętaj! Nie próbuj na pierwszy rzut kierować trudniejszych zadań do Twoich klientów. Forma graficzna albo namalowanie czegokolwiek może okazać się za trudne. Miej na uwadze, że nie każdy ma zdolności manualne na takim poziomie, który pozwoli im w ogóle przemóc się, by wziąć udział w Twoim konkursie.

Czytaj też: WITAJ KLIENCIE, CZYLI JAK NIE MÓWIĆ DO KLIENTÓW SWOJEGO SKLEPU ONLINE? 

Angaż w konkurs w sklepie internetowym oznacza, że klienci, którzy już dokonali zakupów chętniej wrócą do Ciebie.
Przykład landingu konkursu Snickersa.

6. Zaoferuj dobrą nagrodę

Atrakcyjna nagroda to jest to, co klienci lubią najbardziej! To właśnie główny magnes do wzięcia udziału w Twoim konkursie.

Warto też przemyśleć temat konkursu, który nie powinien być zbyt oderwany od rzeczywistości. Najlepszy więc będzie taki, który… Tak, dokładnie! Nawiąże do asortymentu sklepu!

Ciekawym rozwiązaniem jest także skonstruowanie zadania tak, by nawiązywało równocześnie do obecnych wydarzeń na świecie, w regionie.

7. Zasady konkursu w sklepie internetowym

Pamiętaj, że 💡konkurs w Twoim sklepie nie może negatywnie wpłynąć na wizerunek firmy.💡
Brak zasad albo brak precyzji w ich prezentacji może to spowodować.

Zasady całego konkursu muszą więc być tak jasne, jak to tylko możliwe; czytelne i proste. Jeśli więc idziesz w zdjęcie – określ, kto wybierze zwycięzcę, na jakie oczekiwania zdjęcie ma odpowiadać. Musisz także dać znać uczestnikom do kiedy mają czas na realizację zadania konkursowego.

I teraz najtrudniejsze…

8. Regulamin konkursu

Często właściciele w ogóle zapominają, że konkurs w sklepie internetowym musi mieć własny regulamin! To spisanie jasnych i klarownych zasad czarno na białym tak, by w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z precedensem można było spokojnie wyszukać w nim sporne kwestie.

Jeśli z kolei konkurs w sklepie internetowym wychodzi poza Twoją stronę – odbywa się na przykład na Facebooku – trzeba pamiętać, że… Cały konkurs musi być zgodny z regulaminem danego serwisu, w tym przypadku z Facebookiem.

W przeciwnym razie spodziewaj się, że Twój post konkursowy zostanie usunięty.

Jednak sam konkurs to doskonały sposób na osiągnięcie konkretnych celów marketingowych. Jak każde inne działanie biznesowe – musi być odpowiednio przemyślany.

Nie zorganizujesz go więc w godzinę – a jeśli to zrobisz to proponuję… Nawet go nie udostępniaj, bo nic Ci z tego nie przyjdzie, a możesz sobie zaszkodzić.

Czytaj też: JAK ZWIĘKSZYĆ ŚREDNI CZAS PRZEBYWANIA KLIENTA W SKLEPIE ONLINE?

Najnowsze wpisy

Social Media