Jak robić bezpieczne zakupy w sieci? 10 przykazań mądrego klienta

J

W czasach rozbuchanego internetowego ego sklepy online powstają jak grzyby po deszczu. Każdy chce tutaj być, a co więcej – każdy sprzedawcą być może: trochę lepiej, lub trochę gorzej. Nieistotne. Istotne, żeby zarabiać. A klient musi mieć oczy i płatności szeroko otwarte i skupione przede wszystkim na własnym bezpieczeństwie. Jak robić bezpieczne zakupy w sieci? Nic prostszego!

Czytaj też: PRZELEWY TRADYCYJNE – KIEDY POTRZEBUJESZ ICH W SWOIM E-COMMERCE?

Jak robić bezpieczne zakupy w sieci? 10 przykazań mądrego klienta

Bezpieczne zakupy w sieci: jak robić je dobrze?

Dzisiaj sprzedaż przez internet opłaca się bardziej, niż kiedykolwiek. Przedsiębiorcy otwierają się na tę możliwość i tworzą coraz to nowsze e-commerce. Co ciekawe, rozwój handlu online wsparła swoją obecnością pandemia, która – mimo że odchodzi już powoli do lamusa – pozostawiła po sobie spore skutki w przyzwyczajeniach klienckich. Część firm przeniosła się z offline do online i to był najlepszy możliwy krok. Jednak równocześnie cyberprzestępcy wzięli sobie na cel niedoświadczonych klientów online. Ale spokojnie – nawet jeśli dopiero rozpoczynasz swoją karierę zakupoholika online – spieszymy Ci z pomocą! 

Kilka kroków dzieli Cię od bezpiecznych zakupów. I nie potrzeba tutaj specjalnego wysiłku.

Po pierwsze…

Bezpieczne zakupy w sieci to sprawdzenie wiarygodności sklepu online

Nim zamówisz cokolwiek przez internet i skorzystasz z płatności elektronicznych warto sprawdzić, czy sklep, który wybrałeś faktycznie istnieje. W efekcie należy w pierwszej kolejności sprawdzić zakładkę Kontakt lub O firmie. Tutaj powinny znaleźć się takie dane, jak na przykład NIP czy KRS. 

Te numery z kolei są już dla Ciebie wyznacznikiem istnienia firmy. By jednak upewnić się, że marka ma swoje korzenie w realnym świecie – trzeba sprawdzić ów numery w wyszukiwarkach CEIDG lub KRS właśnie

Jeśli wyszukiwarki nie pomagają i oddają nam błąd wyszukiwania czy brak danych, albo numeru odpowiadają innym działalnościom gospodarczym – polecam Wam jedno. Zmienić sklep, ponieważ to może być sygnał świadczący o oszustwie.

Po drugie – opinie o sklepie to bezpieczne zakupy w sieci

To prawda, że opinie o sklepie można napisać sobie samemu, można je kupić, wynająć, sfingować. Niemniej warto sprawdzić, czy sklep w ogóle je posiada. Co więcej, najlepiej jeśli ów opinie nie pochodzą z fanpage’a sklepu czy z jego strony a na przykład z zewnętrznej strony. Choćby Opineo.

Certyfikat bezpieczeństwa

W czasach, w których hakerzy czyhają na każdym kroku warto także zwrócić uwagę na to, czy sklep posiada tzw. tajemniczy certyfikat SSL. Jest to swego rodzaju potwierdzenie, że połączenie między Twoim urządzeniem – komputerem czy smartfonem – a serwerem, na którym zainstalowane jest oprogramowanie sklepu jest chronione. W efekcie minimalizujesz ryzyko przechwycenia wrażliwych danych, a tym samym – ogołocenia Twojego konta bankowego.

Bezpieczne zakupy w sieci to bezpieczne płatności online

Bezpieczeństwo odmieniamy dziś przez wszystkie możliwe przypadki, więc powtórzenie tego słowa w kontekście naszego, klimeckiego zaufania zdaje się nie razić nawet filologów i sympatyków języka polskiego.

Jednak wracając do zakupów w sieci – zanim złożysz zamówienie sprawdź, jakie sklep oferuje Ci możliwości płatności. Są to przede wszystkim sprawdzone już systemy płatności, takie jak HotPay czy Tpay. Równocześnie warto także pamiętać, że dzisiejsze hakerskie umiejętności są niemal nieograniczone i wciąż to właśnie formatki płatności są podrabiane tak, że nawet najlepsi dają się nabrać! 

Z kolei kupując za pośrednictwem HotPay zawsze masz możliwość zaznaczenia POKu – Programu Ochrony Klientów, który w razie problemów pomoże Ci porozumieć się ze sprzedawcą i stanie za Twoimi, konsumenckimi, prawami murem.
Jak robić bezpieczne zakupy w sieci? 10 przykazań mądrego klienta

Wtedy należy także…

Przejrzeć regulamin sklepu!

To główny faktor, który sprawia, że my – HotPay – dopuszczamy dany sklep do implementacji naszych płatności. Regulamin sklepu. 

Wciąż jednak, jak się okazuje, że ogromnym błędem osób kupujących w internecie jest… Akceptowanie regulaminów bez ich czytania. I ja – po części – to rozumiem. Czasy są dynamiczne, a zakupy robimy między kliknięciem w mejle, a innymi obowiązkami.

Mimo że regulaminy są dość podobne, ponieważ opierają się przecież na tych samych wykładnikach prawa – każdy przedsiębiorca ma dowolność w kontekście konstrukcji warunków sprzedaży. Musisz więc wiedzieć, jak taki proces przebiega i co znajduje się w regulaminie. Warto też w międzyczasie zerknąć na politykę prywatności sklepu, w której powinny znaleźć się na przykład informacje o sposobie przechowywania i wykorzystaniu Twoich danych. 

🔔 WAŻNE 🔔

Pamiętaj także, że zawsze masz prawo wnosić do sklepu, by usunął Twoje dane osobowe z systemu.

Poznaj politykę zwrotów – bezpieczne zakupy w sieci muszą mieć możliwość zwrotu

Jest to punkt równie istotny co polityka prywatności. Czasami takie kwestie zawarte są na przykład w regulaminie, a czasami – na innej stronie. Niemniej z pewnością są dostępne. Polityka zwrotów to vademecum dotyczące sytuacji, w jakich możesz zwrócić zamówione towary: terminy, adres, szczegółowe wytyczne dot. takiego precedensu.

Czy rozumiesz zgody, o jakie prosi Cię sklep?

Czytanie ze zrozumieniem – oto, czego uczono nas od podstawówki. Wciąż, niestety, mamy z tym problem. Ten z kolei leży albo w nas, albo… w czasie, którego, jak doskonale wiecie – nie mamy zbyt wiele. 

Tymczasem, obecne prawo  – zarówno polskie, jak i europejskie – nakłada na właścicieli sklepów internetowych konieczność pozyskiwania od klientów zgód na niektóre działania.

Na przykład wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych. Równocześnie nie musisz godzić się na wysyłanie informacji handlowych lub kontakt w celu niezwiązanym z realizacją zamówienia.

Warto czytać opisy produktów

Same zdjęcia to za mało. Mimo że człowiek jest wzrokowcem i wystarczy zaledwie 2,5 sekundy, by wyrobić sobie zdanie o produkcie – nigdy nie możesz polegać na zdjęciach. Dokładnie czytaj opisy, bo to przede wszystkim właśnie w tych krótkich notkach znajdują się istotne dane: wymiary, waga, stan, funkcję czy data przydatności. 

Warto też wziąć pod uwagę fakt, czy oferowany produkt jest na stanie sklepu, czy ten musi dopiero go zamówić. W efekcie naszego pobieżnego czytania rodzi się wiele problemów właśnie związanych z dostępnością produktów.

Trzymaj paragony i maile od sprzedawców

Tak robiły niegdyś chyba wszystkie mamy! Trzymały paragony “w razie czego”. W kontekście sprzedaży internetowej jest dokładnie tak samo.

Towary zakupione online rządzą się takimi samymi prawami, jak towary zakupione w fizycznym sklepie. Mowa choćby o gwarancji czy rękojmi. By jednak skorzystać z takich opcji niezbędny jest paragon lub faktura. 

I na koniec… Silne hasło to silne zabezpieczenie!

Zakupy online możesz robić często jako użytkownik niezarejestrowany. Jednak często opłaca się mieć konto, ponieważ daje ono szereg korzyści, na przykład:

  • możliwość zbierania punktów lojalnościowych,
  • rabaty,
  • kody promocyjne.

W efekcie, jeśli podejmiesz się takiego kroku i założysz konto – pamiętaj, by użyć silnego hasła, a dodatkowo – za każdym razem twórz inne hasło. Ta rada powtarzana jest już niczym mantra, jednak – wciąż gros użytkowników internetu po prostu tego nie robi.

Czytaj też: CZY SPRZEDAWCA MUSI UDOSTĘPNIĆ PŁATNOŚCI ZA POBRANIEM W SWOIM E-COMMERCE?

Bezpieczne zakupy w sieci mogą mieć rację bytu i – jeśli będziesz przestrzegał 10 przykazań ów bezpieczeństwa – minimalizujesz ryzyko oszustwa. Musisz mieć świadomość, że w przestrzeni internetowej działają oszuści na pełen etat. Co więcej sprawniej, niż Ci się wydaje wykorzystują nieuwagę użytkowników. Jeśli chcesz kupować bezpiecznie, wybieraj sprawdzone płatności online i zachowaj szczególną ostrożność!

Czytaj też: PAY BY LINK, CZYLI JAK ROZWIJAĆ HANDEL KONTEKSTOWY?

Najnowsze wpisy

Social Media