Pay by link, czyli jak rozwijać handel kontekstowy?

P

Cały tytuł brzmi tajemniczo, prawda? Spokojnie! W dzisiejszych czasach zakupy to przecież nic skomplikowanego. Wręcz przeciwnie – sama przyjemność. Jeśli chodzi o biznes – prędkość i łatwość z jaką teraz klienci mogą nabywać produkty to wręcz spełnienie marzeń! Wszystko dzieje się tu i teraz – zaledwie jednym kliknięciem można zdobyć towar. Jak płatności w modelu pay by link mogą pomóc w rozwoju handlu kontekstowego? I to niemal całkowicie bez konieczności angażowania budżetu i poświęcania godzin na rozwój? 

Czytaj też: PRZELEWY TRADYCYJNE – KIEDY POTRZEBUJESZ ICH W SWOIM E-COMMERCE?

Sam handel kontekstowy to pojęcie, które, mówiąc najprościej, definiuje zakupy bezproblemowe, czyli te dostosowane do bezpośrednich impulsów i otoczenia kupujących. Umożliwia sprzedawcom spotykanie kupujących w  pożądanych przez nich medium i przeprowadzanie ich przez proces zakupu w ramach jednej, ściśle powiązanej interakcji. W efekcie – zmniejsza się ryzyko porzuceń, jednocześnie umożliwiając przechwycenie sprzedaży, gdy popyt sięga zenitu.

Co prawda handel kontekstowy pozostaje na wczesnym etapie, jednak potencjał jest niemal nieograniczony! Z kolei technologie leżące u jego podstaw są gotowe. Wystarczy tylko nauczyć się poruszać po nowych kanałach sprzedaży. 

⚠️ PRZYKŁAD ⚠️

Krótkoterminowym scenariuszem handlu kontekstowego może być na przykład marka modowa udostępniająca posty na portalach społecznościowych. Zarówno w przypadku marek modowych, jak i sprzedawców detalicznych, których celem jest konkretny konsument, istnieje spore prawdopodobieństwo, że pierwsze wrażenie, które wywierają pochodzi z serwisów społecznościowych. Co zrobić, by wykorzystać takie wrażenie? Można na przykład przekształcić posty w takich mediach w reklamy z możliwością zakupu. A w efekcie zaoferować niemal natychmiastową sprzedaż. Już teraz dwóch na pięciu konsumentów w wieku 18-24 lat twierdzi, że taka opcja zwiększyłaby zdecydowanie ich aktywność ecommercową.

Pay by link, czyli jak rozwijać handel kontekstowy?

Pay by link, czyli jak rozwijać handel kontekstowy?

Co ciekawe, konsumenci wyraźnie komunikują, że to właśnie ci sprzedawcy, którzy zapewniają wygodę i szybkość, zdobywają ich lojalność. Kontekstowe podejście do handlu usuwają tarcia i równocześnie pozwalają kupującym działać pod wpływem impulsu. A więc – odpowiadają na wymagania. Na szczęście pojawiło się doskonałe narzędzie płatnicze, które umożliwia opracowanie skutecznej strategii handlu kontekstowego.

A ponieważ ekosystem kontekstowy rozwija się całkiem dynamicznie, a detaliści mogą dotrzeć do nowych klientów – możliwości płatności są tutaj kluczowe dla finalizacji takiego procesu.

💡 CIEKAWOSTKA 💡

25% respondentów badania Adyen potwierdza, że posiada w domu inteligentny głośnik, a 51% przyznało, że technologie cyfrowe są podstawą ich codziennego życia. Dowiedzieliśmy się również, że firmy niestety nie spełniają oczekiwań odbiorców w tym zakresie – 55% kupujących widziało w mediach społecznościowych produkty, które chcieli nabyć, ale zbyt skomplikowany, wieloetapowy proces dokonania transakcji ich do tego zniechęcił.

Jasno widać więc, że klienci chcą finalizować zakup w momencie podjęcia decyzji o nim. Koniecznie bez niezliczonej liczby uciążliwych przekierowań, niekończących się formularzy i piętnastu okienek do wypełnienia. Cały na biało wchodzi tutaj więc właśnie handel kontekstowy i… pay by link!

Pay by link to przecież jeden klik do przekierowania nas do płatności. Dla klienta to zaledwie jeden krok, a dla Ciebie, drogi sprzedawco, niewielki nakład zarówno programistyczny, jak i integracyjny.

Czytaj też: 5 BŁĘDÓW, KTÓRE POPEŁNIASZ PODCZAS ZAKUPÓW ONLINE

Kim jest pay by link – czyli płatności na jeden klik

To narzędzie powszechnie stosowane na przykład w centrach obsługi telefonicznej. Wszystko po to, by pozyskać klientów niezbędnych do zrealizowania płatności. Obsługa telesprzedaży wysyła do klienta link z prośbą o potwierdzenie zakupu. Równocześnie pozwala to na eliminację potrzeby ujawniania szczegółów kart płatniczych przez telefon i stanowi kopalnię swego rodzaju zabezpieczeń. 

Co ciekawe, pay by link jest także popularny wśród kupujących towary luksusowe. Jest to fantastyczny wybór, jeśli chodzi o sprzedaż limitowanych towarów. Pojawia się także jako narzędzie w handlu kontekstowym.

  • Chatboty – niezależnie od przedmiotu sprzedaży – są użytecznym sposobem prowadzenia klienta przez proces zamówienia. I to, oczywiście, bez konieczności zatrudniania ludzi! W momencie dokonania zakupu – chatbot udostępnia link, który kieruje klienta bezpośrednio do płatności. 
  • Identyfikacja głosowa – pojawił się na przykład na tle Alexy – czyli narzędzia do zamawiania produktów spożywczych. Kiedy dochodzi do płatności – asystent taki wysyła link na smartfon, po czym – kilka kliknięć później – płatność jest już sfinalizowana.
  • UpSelling – pay by link wykorzystuje się także do sprzedaży dodatkowych produktów poza środowiskiem sprzedaży, na przykład strony internetowej. 
  • Darowizny na cele charytatywne – kolejny obszar zastosowania, gdzie jeden link można wysłać do listy mailingowej.

Czytaj też: CZY SPRZEDAWCA MUSI UDOSTĘPNIĆ PŁATNOŚCI ZA POBRANIEM W SWOIM E-COMMERCE?

Najnowsze wpisy

Social Media