Jak dbać o bezpieczeństwo sklepu online? Uwaga na Ataki hakerskie na PrestaShop

J

W tym roku lipiec okazał całkiem gorący jeśli chodzi o bezpieczeństwo w Internecie. Gorący, bo zawrzały sklepy online postawione w oparciu o PrestaShop. Okazało się bowiem, że pojawiła się w systemie luka bezpieczeństwa, którą hakerzy postanowili całkiem sprawnie wykorzystać… Z przestrogą i samą informacją, że ataki hakerskiena PrestaShop miały miejsce odezwała się do nas firma Convertis, do której to z kolei spłynęło morze wiadomości od ofiar ataku. Jak więc możesz teraz dbać o bezpieczeństwo sklepu online, żeby zmniejszyć ryzyko takiego precedensu?

Czytaj też: JAK SPRZEDAWAĆ PRODUKTY CYFROWE?

Masz sklep w PrestaShop? Zobacz, jak dbać o bezpieczeństwo swojego e-commerce!

Po pierwsze – i najważniejsze – nigdy nie lekceważ tematu włamów online i luk bezpieczeństwa. Wiem, że wydaje Ci się, że Ciebie to nie dotknie, wiadomo. Wszyscy myślimy, że jesteśmy nietykalni. Ale powiem Ci jedno – możesz naiwnie w to wierzyć, ale prędzej, czy później – rozczarujesz się.. Więc, by przestrzec Cię przed atakami hakerskimi w PrestaShop i atakami hakerskimi w ogóle i tak powiem Ci to, co mam do powiedzenia. Miejmy nadzieję, że te porady jednak Ci się nie przydadzą…

Tymczasem – atak hakerski na PrestaShop, o którym dziś mowa to pierwszy tak poważny precedens od sześciu lat działalności na tej platformie. Firma Convertis postanowiła więc pomóc sklepom takim, jak Twój i udostępniła szereg materiałów dotyczących zagrożenia.

Co ciekawe, dodatkowo firma przygotowała także gotowe checklisty, w efekcie których można sprawnie sprawdzić samemu, co się dzieje w sklepie pod kątem bezpieczeństwa. Znajdziesz je tutaj i tutaj.

Jak dbać o bezpieczeństwo sklepu online?

? Przede wszystkim nigdy nie czekać z działaniem, jeśli już wiadomo, że coś się wydarzyło i miały miejsce takie ataki. Zdecydowanie lepiej jest zaryzykować i poruszyć niebo i ziemię niepotrzebnie, niż być biernym. Wgraj więc zmiany od razu na produkcji, a nie na przykład najpierw na kopii.

? Dbać przez cały czas o higienę sklepu oraz higienę bezpieczeństwa. A więc na przykład:

  • zaimplementować odpowiednie hasła, a także ich zabezpieczenia,
  • zabezpieczać sieć wifi, a co więcej – nie korzystać z backendu sklepu przez zewnętrzne wifi,
  • dbać o porządek w sklepie online, co za tym idzie – usuwać nieużywane moduły. Te przecież zdecydowanie zwiększają ryzyko ataku.

? Wykonywać systematycznie audyt bezpieczeństwa. Co ciekawe – sam PrestaShop zaleca go w oficjalnej informacji.

? Utrzymywać kopie zapasowe sklepu.

A ponieważ takie przykre wydarzenia całkiem brutalnie zderzają nas z hakerską rzeczywistością – musisz przestrzegać tych kilku punktów dla własnego dobra.

Ignorancja to nie siła, przynajmniej nie dla Ciebie, drogi sprzedawco. Chwila bez ataków nie oznacza przecież, że cały precedens znudził się internetowym figlarzom, a Ty możesz spać spokojnie jeśli chodzi o ogólne bezpieczeństwo sklepu online. Internet nigdy nie śpi. Pamiętaj o tym i miej się na baczności!

>> Tutaj << znajdziecie aż trzy przypadki, które opisują całkiem szczegółowo ataki hakerskie na PrestaShop.

Tematem zainteresował się także sam Niebezpiecznik. Pojawił się specjalny odcinek podcastu, który jest w całości poświęcony ostatnim atakom.

Czytaj też: CO JEST LEPSZE DLA TWOJEGO E-COMMERCE: STRONA VS LANDING PAGE

Najnowsze wpisy

Social Media