Jak zwiększyć średni czas przebywania klienta w sklepie online?

J

Powiem jedno: żaden sprzedawca nie chce, by użytkownicy, którzy trafiają do jego sklepu szybko ją opuszczali. Nie osiągniesz wtedy ani celu, ani odpowiedniej oceny w Google. Jak więc zwiększyć średni czas przebywania klienta w Twoim sklepie online?

Trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na problem zbyt szybkiego opuszczania strony już podczas procesu projektowania samej witryny.

Czytaj też: JAK PRZYGOTOWAĆ E-COMMERCE DO ŚWIĄT?

Jak zwiększyć średni czas przebywania klienta w sklepie?

Czas, jaki użytkownik przeznacza na wizytę w sklepie online to informacja, która może sporo powiedzieć o samej stronie. 

Warto więc zwrócić uwagę na współczynnik odrzuceń, który stanowi procent wejść na stronę, kończących się niemal natychmiastowym jej opuszczeniem. Każdemu sprzedawcy więc powinno zależeć na tym, by ta liczba była jak najmniejsza. 

Zwłaszcza jeśli ruch dociera z kanałów, w które się całkiem sporo inwestuje. Jeśli z kolei współczynnik odrzuceń jest wysoki – marnujesz zasoby, które przeznaczasz na generowanie tego ruchu.

Powiem jedno: żaden sprzedawca nie chce, by użytkownicy, którzy trafiają do jego sklepu szybko ją opuszczali. Nie osiągniesz wtedy ani celu, ani odpowiedniej oceny w Google. Jak więc zwiększyć średni czas przebywania klienta w Twoim sklepie online?

sprawdź, Czy użytkownicy znajdują w Twoim sklepie to, czego potrzebują? 

No właśnie. Na nic przecież najlepiej zaprojektowana strona, jeśli użytkownicy, którzy docierają do atrony nie będą mogli na niej znaleźć tego, czego szukają. 

Może to wynikać na przykład z doprowadzenia na stronę złego ruchu, czyli ludzi, którzy nie znajdują u Ciebie tego, co potrzebują. Powodem może być na przykład pozycjonowanie w oparciu o niewłaściwe słowa kluczowe, albo też promowanie strony w niewłaściwych kanałach.

W pewien sposób łączy się z tym punktem także grupa docelowa. Jeśli znasz grupę docelową – strona z pewnością będzie odpowiednio zaprojektowana i wszystkie elementy staną się intuicyjne.

Inaczej jednak będzie wyglądał Twój sklep jeśli ma sprzedawać produkty nastolatkom, a inaczej jeśli produkty będą skierowane do seniorów. 

💡 Ciekawostka 💡

Przygotuj persony, żeby sprawniej zobrazować grupę docelową. Taka persona powinna mieć możliwie dużo konkretnych cech. Na przykład wiek, płeć, miejsce zamieszkania, pozycję społeczną i więcej.

Weź również pod uwagę element, który jest najważniejszy w kontekście początkowego kontaktu z użytkownikiem. Ci, którzy przeglądają sieć liczą przede wszystkim na szybkość. Dlatego też niebagatelna jest prędkość ładowania się strony. Wiele osób, jeśli ma czekać zbyt długo na ładowanie strony, po prostu opuści ją zanim ta się załaduje.

Co ciekawe, długi czas ładowania się strony to równocześnie niższa ocena Google. To z kolei przekłada się na słabszą pozycję w wynikach wyszukiwania. Na szybkość strony będzie miało wpływ kilka elementów. Na przykład waga grafik, czy serwer, na jakim stoi strona.

Wzbudzaj zaufanie

W dzisiejszych czasach w sieci roi się od oszustów. W efekcie, klienci boją się powierzać dane czy dokonywać zakupów na stronach, które nie wzbudzają w nich poczucia bezpieczeństwa. Dlatego warto zadbać o ten element. Jak?

Oczywiście certyfikatem SSL. Trudno przecież wyobrazić sobie dzisiaj stronę bez takiego certyfikatu. Każda przeglądarka od razu poinformuje użytkownika, że na danej stronie nie jest bezpieczny.

Równocześnie spraw, by strona główna była czytelna i intuicyjna. Nie może być tutaj więc żadnych błędów, by wzbudzać pozytywne pierwsze wrażenie. 

W efekcie – każdy użytkownik powinien umieć tam znaleźć szybko i łatwo to, czego akurat potrzebuje. Co ciekawe, ze strony głównej powinno się dać przejść do wszystkich najważniejszych podstron.

Dawaj niezbędne informacje

Musi się tam znaleźć także link do informacji o wysyłce, sposobach płatności czy strona o nas i regulamin, a także polityka prywatności. W ten sposób można sprawić, że każdy klient znajdzie to, czego szuka.

Warto też mieć na uwadze wersję mobilną strony. Dzisiaj przede wszystkim przeglądamy internet właśnie na telefonie. Dlatego mając sklep online nie możesz zapomnieć o dobrze zaprojektowanej stronie w wersji mobilnej.

💡 Ciekawostka 💡

Pamiętaj, że taka strona powinna wyglądać inaczej niż ta wyświetlająca się na komputerze. Na ekranie mobilnym można wyświetlić przecież znacznie mniej informacji. Strona mobilna powinna mieć więc odpowiednio skonfigurowane menu rozwijane, linki i widok strony produktowej.

Powiem jedno: żaden sprzedawca nie chce, by użytkownicy, którzy trafiają do jego sklepu szybko ją opuszczali. Nie osiągniesz wtedy ani celu, ani odpowiedniej oceny w Google. Jak więc zwiększyć średni czas przebywania klienta w Twoim sklepie online?

Prowadź odpowiedni blog

Dodatkowo, żeby na dłużej zatrzymać klienta na stronie – warto umieszczać linki wewnętrzne. Oczywiście, trzeba pamiętać, by zrobić to mądrze. Najlepszym miejscem na taki precedens jest wpis blogowy, w którym możesz linkować do konkretnych produktów. I tutaj płynnie przechodzimy do bloga – ten, odpowiednio prowadzony, może zatrzymać klienta na dłużej.

Na przykład te poradnikowe związane z zasobami Twojego sklepu. Można więc mówić tutaj o poradnikach dotyczących prezentów czy remontów. To sprawi, że w oczach klienta będziesz ekspertem we własnej dziedzinie.

Równocześnie zaktualizuj stronę tak, by być na czasie. Możesz też sprawdzać i monitorować to, co słabiej funkcjonuje. Klienci też docenią takie aktualizacje. Będą wiedzieć, że Ty dbasz o stronę i jej jakość, a więc – i o klienta. A co za tym idzie – zwiększysz średni czas przebywania klienta w sklepie!

Uzbrój się w… Drzewko kategorii

Okazuje się, że klienci niekoniecznie szukają zawsze tego samego. Część z nich będzie chciała po prostu przejrzeć to, co masz w ofercie. Ważne jest więc stworzenie drzewka kategorii, które ułatwi cały proces.

Możesz użytkownikom zaproponować także filtrowanie. Sama podkategoria to czasami za mało. 

Jednak dopiero, gdy zauważysz zatrzymanie się klienta na Twojej stronie na dłużej  – oto pierwszy sukces. Oznacza to, że ten znalazł to, czego szukał.

Pamiętaj więc o tym, że to klient rządzi w Twoim sklepie. Jeśli go zniechęcisz – próżno szukać kolejnych, bo z nimi będzie to samo. Odejdą, jeśli nie będą potrafili się odnaleźć.

Czytaj też: ZWROTY W TWOIM SKLEPIE ONLINE – JAK ROBIĆ JE DOBRZE?

Najnowsze wpisy

Social Media