10 pomysłów na biznes w małym mieście

1

Jeśli mieszkasz w niewielkiej miejscowości i chciałbyś jednak realizować się we własnym biznesie, ale nie masz pomysłu? Małe miasteczko zdecydowanie nie oznacza ograniczonych możliwości, przede wszystkim w czasach transformacji cyfrowej. Poznaj 10 pomysłów na biznes w małym mieście i pamiętaj – skali działalności nigdy nie wyznacza obszar Twojego miejsca zamieszkania!

Pierwszą i zasadniczą kwestią jest to, żeby – niezależnie od pomysłu na biznes – prowadzić go także internetowo. Czy to w kontekście sprzedaży pewnych produktów, czy reklamy. Na pierwszy rzut narzuca się więc sklep internetowy, w którym możesz sprzedawać wszystko, co tylko przyjdzie Ci na myśl. Sklep online to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza w mieście, w którym raczej nie możesz liczyć na dużą liczbę klientów. Nie ograniczasz się w ten sposób do najbliższej okolicy, bo spokojnie dotrzesz do zdecydowanie szerszej grupy odbiorców. 

Czytaj też: DOBRA JAKOŚĆ DANYCH PRODUKTOWYCH – JAK O NIĄ ZADBAĆ?

Sklep internetowy możesz prowadzić też jako uzupełnienie sprzedaży stacjonarnej, lub – całkowicie inny biznes! Nie musisz dodatkowo mieć bogatego zaplecza technicznego ani umiejętności technicznych. 

Warto też podjąć się rozważenia działalności na Allegro. Tutaj jednak wciąż musisz mieć co sprzedawać. Jakie są więc pomysły na biznes w małym mieście? Co sprzedawać? Czym się zainteresować poza dropshippingiem?

10 pomysłów na biznes w małym mieście

10 pomysłów na biznes w małym mieście

1. Produkty tradycyjne i regionalne

W kontekście doboru produktów do swojego sklepu warto pamiętać o wyższości lokalności nad produktami sortu każdego. Sprzedaż tradycyjnych wyrobów to dobry pomysł na biznes w małym mieście, ponieważ możesz swobodnie szafować unikalnymi i jakościowymi towarami. Co ciekawe, jeśli oferujesz wyroby, z których faktycznie słynie Twój region – możesz spokojnie zyskać dodatkowych odbiorców. Właśnie w internecie! Klienci poszukują przecież bardzo często dziś naturalnych produktów – wędlin, serów czy przetworów. 

Równocześnie pamiętaj o tym, że tradycyjne wyroby to nie tylko żywność, ale też na przykład meble czy galanteria. No i dodatkowo warto pamiętać o tym, że internet jest Twoim sprzymierzeńcem, a sklep online czy sprzedaż na Allegro to dziś doskonałe rozwiązanie dla kogoś, kto pochodzi z małej miejscowości. Dotarcie do klientów masz dzięki transformacji cyfrowej porównywalne do biznesów ze stolicy. 

2. Spożywka

Jeśli chodzi o pomysły na biznes w małym mieście dobrym krokiem może być także sklep spożywczy. To produkty, na które jest zapotrzebowanie wszędzie – przede wszystkim w małej miejscowości. W tym przypadku jednak bardzo trudno będzie Ci konkurować ceną i szerokim wachlarzem produktów. Przede wszystkim w kontekście dyskontów czy marketów. Warto więc zadbać o element wyróżniający, na przykład oferowanie powyższych produktów regionalnych czy ekologicznych. W efekcie zyskujesz pełną możliwość przyciągnięcia klientów nie tylko ceną, ale też jakością produktów. 

Co ciekawe, tutaj także doskonałym krokiem jest pójście w eCommerce – klienci naprawdę częściej kupują jedzenie online. Możesz więc spokojnie liczyć na znacznie szerszy wachlarz użytkowników, którzy kupią u Ciebie. 

3. Rękodzieło

W kontekście 10 pomysłów na biznes w małym mieście warto też rozważyć swój talent! Rękodzieło czy samodzielne tworzenie produktów różnego rodzaju trzeba promować! W tym przypadku ogranicza CIę wyłącznie wyobraźnia. Co to może być? Tak naprawdę wszystko. Na przykład oryginalne ubrania, kartki okolicznościowe czy wyrób świec.

Co ciekawe, takie rozszerzenie działalności i promocja autorskiej twórczości jest w dzisiejszych czasach idealnym produktem sprzedaży. Dziś szereg ludzi i użytkowników poszukuje oryginalnych wyrobów, które stanowią wartość samą w sobie.

4. Produkty personalizowane

Mała miejscowość sprzyja kreacji produktów personalizowanych czy upominkowych. Okazji do świętowania w ciągu roku jest przecież wiele. Od urodzin, przez imieniny po Boże Narodzenie i dni tematyczne. Wiele osób chętnie skorzysta więc z usług sklepu z prezentami, który znajduje się w ich okolicy. 

Co więcej – w ofercie Twojego sklepu mogą znaleźć się także na przykład akcesoria imprezowe. Kolejną opcją są produkty personalizowane, które faktycznie stoją w idealnym miejscu na prezent. Warto dodatkowo rozważyć takie usługi, jak projektowanie personalizowanych zaproszeń, koszulek czy biżuterii. Wszystko pozostaje w Twoich rękach! Dosłownie! 

5. Kwiaciarnia

Małe miasto rządzi się własnymi prawami, więc warto rozważyć pomysł, który ułatwi mieszkańcom funkcjonowanie podczas dni tematycznych, o których… Zapomnieli! Kwiaciarnia ratuje życie zawsze, gdy akurat okazało się, że dziś są urodziny żony, o których zapomniałeś. Co ciekawe – w sklepie florystycznym możesz oferować szereg usług i produktów – od ciętych kwiatów, przez doniczkowe po ozdoby czy ręcznie komponowane flower boxy.

Coraz większą popularnością cieszą się też kwiaciarnie online, w efekcie których dotrzesz nie tylko do lokalnych klientów, ale także zbudujesz pokaźne portfolio chętnych.

6. Coś dla ogrodnika

To, co prawda, dość sezonowy biznes, ale zawsze. W małym mieście sporo ludzi mieszka w domach jednorodzinnych, albo ma działki czy ogrody. Sklep z takimi artykułami może uratować ich od sobotnich wyjazdów do galerii handlowej! Co możesz sprzedawać w takim sklepie ogrodniczym – zarówno stacjonarnie, jak i online? Na przykład nasiona, sadzonki czy produkty do ochrony roślin. Ponieważ ogrodnictwo w Polsce uprawiamy przede wszystkim w lecie – warto zabezpieczyć się na zimowy okres. Możesz też wprowadzić do oferty na przykład łopaty do śniegu, parasole grzewcze czy sanki.

7. Catering

W mniejszych miejscowościach raczej próżno szukać restauracji i knajp. Zwłaszcza tych, otwartych do późnych godzin. W przypadku większych okazji rodzinnych czy imprez firmowych, albo zwykłych domówek warto skorzystać z gotowych cateringów, które… Możesz oferować! Co prawda tutaj warto rozważyć szereg różnych możliwości, ponieważ catering jest jednak nieco innym biznesem niż zwykła sprzedaż detaliczna, jednak wciąż – warto! A może u Ciebie sprawdzi się lepiej, niż zwykły sklep, jakich wiele? Kto wie! Kto nie próbuje – szampana nie pije!

8. Produkty zoologiczne

Małe miasto to i małe potrzeby dla psiaków i kociaków. Gdzie można kupić wysokiej jakości karmę? No właśnie, warto przecież mieć lokalny sklepik – online i offline – który zaopatrzy mieszkańców w najlepsze produkty dla zwierzaków! Tutaj ciekawostką jest fakt, że zdecydowanie lepiej zacząć nie od stacjonarnego sklepu, a od przybytku internetowego – wygeneruje mniej kosztów! Jednak, by i to się udało warto pamiętać, że konkurencja nie śpi, a co za tym idzie – trzeba się wyróżnić. Jak? Możesz na przykład pomyśleć o elemencie, który Cię wyróżni spośród konkurencji, na przykład specjalizacji w ramach konkretnego gatunku czy proponowaniu samodzielnie kreowanych produktów. Pomysłów jest wiele!

9. Salon piękności

Każde szanujące się miasteczko ma własny! To doskonała myśl na kobiecy biznes w małym mieście. Wszędzie kobiety chcą być dopieszczone. A przecież możesz oferować szereg ciekawych usług od makijażu okolicznościowego do, na przykład, zabiegów permanentnych. To, oczywiście, stacjonarnie. Jeśli jednak interesuje Cię bardziej działalność online, do jakiej namawiamy, weź pod uwagę sklep z kosmetykami czy gadżetami do pielęgnacji! Dodatkowo – w takim sklepie online możesz oferować vouchery na zabiegi w fizycznym salonie, które sprawdzą się na prezent!

10. Fotografia

Ostatni pomysł, chociaż wart uwagi, jak wszystkie poprzednie – fotografia! To coś, co w ostatnim czasie święci triumfy i jest już szereg fotografów o różnych specjalizacjach. Bardzo dużo ludzi zakłada swój sklep internetowy, gdzie sprzedaje właśnie wstęp na sesje zdjęciową czy szereg innych artykułów powiązanych ze swoją fotograficzną działalnością – na przykład gadżety czy fotoksiążki. Studio fotograficzne w niewielkim mieście to strzał w dziesiątkę.

Dzisiaj przecież szereg ludzi chętnie wynajmuje fotografa na różne przyjęcia rodzinne czy profesjonalne sesje.

biznes w małym mieście - podsumowanie

biznes w małym mieście – podsumowanie

Pamiętaj też, że niezależnie od tego, na jaki biznes się zdecydujesz – w małym mieście warto spróbować! Co więcej – jeśli połączysz to właśnie ze sklepem online i odpowiednią promocją w Internecie – wieszczymy Ci sukces!

To nie tylko działalność stacjonarna. Jeśli masz ciekawy pomysł i koncepcję na siebie – walcz! Wyjdź poza swoje miasteczko do sieci i zyskuj więcej! A doskonale wiesz, gdzie znajdziesz system płatności dla swojego sklepu, prawda? Wpadnij! Pomożemy!

Czytaj też: AUDYT DOSTĘPNOŚCI SKLEPU – JAK ZROBIĆ GO SAMEMU?

Najnowsze wpisy

Social Media