Sklep internetowy – kiedy warto zrobić backup?

S

Biznes to synonim planu B. Jeśli prowadzisz sklep online – gdyby coś poszło nie po Twojej myśli – musisz mieć alternatywę! W przypadku e-commerce kopia zapasowa, czyli backup to jest to, co powinno być dla Ciebie normą. 

Jeśli jednak nie masz takiego backupu – możesz już pożegnać się z danymi! Wystarczą błędy w kodzie aplikacji, usterki przy aktualizacji czy przypadkowe usunięcie danych – a zostaniesz bez niczego…

Czytaj też: 3 POWODY, DLA KTÓRYCH WARTO ZAUTOMATYZOWAĆ ZWROTY I REKLAMACJE 

Biznes to synonim planu B. Jeśli prowadzisz sklep online - gdyby coś poszło nie po Twojej myśli - musisz mieć alternatywę! W przypadku e-commerce kopia zapasowa, czyli backup to jest to, co powinno być dla Ciebie normą. 

Backup – kiedy się przydaje?

Prowadzenie sklepu online to biznes jak każdy inny. Trzeba więc się zabezpieczyć i mieć odpowiedź na każdą możliwą ewentualność. Backup to ubezpieczenie. Ratunek na wiele codziennych sytuacji, które mogą wystąpić i sprawić, że pojawi się potrzeba przywrócenia danych z kopii zapasowej. Awaria serwerowni wcale nie jest jednak jedynym takim przypadkiem…

📍Po pierwsze – zrób backup zanim wprowadzisz zmiany i nowe funkcje! Jeśli planujesz przebudowę wyglądu strony, albo chcesz wprowadzić całkiem nowe opcje, takie jak listy życzeń czy dodatkowe metody płatności… Koniecznie zadbaj o kopię zapasową! W zależności od oprogramowania wdrożenie nowych funkcji może przecież wiązać się z większym czy mniejszym ryzykiem.

Co więcej – sklepy internetowe natury są jak każde inne oprogramowanie. A co za tym idzie – trzeba je na bieżąco aktualizować. Pamiętaj jednak, że każda aktualizacja to ryzyko, że sklep przestanie działać.

📍Po drugie – zadbaj o kopię zapasową przed udzieleniem dostępu do sklepu osobom trzecim. Nie ma znaczenia na to, czy wprowadzasz nowego pracownika, programistę czy marketingowca – warto zadbać o to, by sklep miał kopię. Każdy ma prawo popełniać błędy, a uszkodzenie funkcji sklepu może mieć poważne konsekwencje.

📍Po trzecie – zabezpiecz się podczas migracji sklepu na nowy serwer. Sama migracja nie stanowi problemu. Jednak, jeśli nastąpiła awaria serwera, a Ty przenosisz się do innego hostingodawcy – musisz posiadać backup sklepu! Wszystko po to, byś spokojnie mógł odtworzyć go w nowym środowisku ze wszystkimi danymi klientów i zamówieniami.

📍Czwarta i ostatnia rzecz, którą warto mieć na uwadze to atak na Twój e-commerce. Sklepy internetowe całkiem często stają się przedmiotem ataków. W efekcie tychże strona przestanie działać. Część z takich działań może spowodować zaledwie tymczasową niedostępność, a inne – uszkodzą Cię stale. 

Czytaj też: CZY E-COMMERCE JEST GOTOWY NA SZCZYT ZWROTÓW W POLSCE?

Backup – mieć, czy nie mieć? Oto jest pytanie! Jakie są zagrożenia braku kopii zapasowej?

Oczywiście, że mieć! To już chyba zrozumiałeś. Jednak brak kopii zapasowej to jedna z gorszych rzeczy, która może przytrafić CI się podczas prowadzenia biznesu. Jakie jednak konsekwencje niesie za sobą taka sytuacja?

🔺Utrata danych

Po pierwsze – i chyba najważniejsze – zwyczajnie utracisz dane. Nie ma backupu – nie ma danych. A mówiąc dane mam na myśli wszystkie strony produktów i ich opisy, a także dane klientów: historię ich zamówień, rejestrowane konta czy rabaty.

🔺Koniec z pozycją w Google

Kolejnym bardzo ważnym punktem zagrożeń wynikających z braku kopii zapasowej jest utracenie pozycji w Google. Co ciekawe, dłuższa przerwa w działaniu sklepu online oznacza spadek pozycji z automatu. Im więcej czasu więc minie nim wrócisz do żywych – tym bardziej naruszy to Twoją pozycję. Jeśli jednak zaopatrzyłeś się w kopię zapasową – po pierwsze bardzo szybko odzyskasz dane, a po drugie – Google przymknie oko.

🔺Niedostępny sklep

To, że sklep nie będzie działał jest dość jasne. Jednak warto tutaj oficjalnie zaznaczyć, że nie będziesz w stanie sprzedawać swoich produktów. Sklep będzie zupełnie niedostępny, a co za tym idzie – przestanie się wyświetlać w sieci.

🔺Koszty

Awaria sklepu to koszty, koszty i jeszcze raz koszty. W zależności od tego, co stracisz – konieczne będzie czasami zbudowanie sklepu od zera. Ewentualnie współpraca z web developerem w celu naprawienia lub próby odzyskania sklepu z tego, co jeszcze pozostało.

Ostatnia kwestia jaką warto poruszyć, to techniczny aspekt tego…

W jaki sposób wykonać backup sklepu online?

W jaki sposób wykonać backup sklepu online?

Otóż istnieje wiele metod na wykonanie kopii zapasowej sklepu internetowego. Jednak na potrzeby tego tekstu podzielę je dla Ciebie na dwa podstawowe typy. A więc te po stronie hostingu i własne.

Kopie zapasowe z ramienia hostingodawcy

Tutaj niewątpliwą zaletą jest to, że niczego nie musisz. Mowa tutaj przede wszystkim o konfiguracjach. Backup wykonywany jest tutaj automatycznie i leży całkowicie po stronie serwerowej, a co najważniejsze – przechowywany jest w oddzielnym miejscu. 

Często jest tak, że takie kopie wykonywane są na przykład z 14 ostatnich dni. 

💡Ciekawostka💡

Jeśli chcesz mieć dodatkowe zabezpieczenie, albo masz przeczucie, że Twój hostingodawca nie do końca robi ów kopie tak, jak powinien – warto pobierać je cyklicznie, na przykład na dysk.
Własne kopie zapasowe

Samodzielne kopiowanie sklepu (albo za pomocą odpowiedniej funkcji w sklepie) to dość prosta sprawa, jednak całkiem czasochłonna. Jak to zrobić?

  1. Zaloguj się do swojego serwera FTP. Wejdź do katalogu ze stroną. 
  2. Skopiuj i pobierz na dysk swojego komputera pliki strony. Równocześnie upewnij się, czy podczas kopiowania nie przerwało transferu.
  3. Zaloguj się do panelu bazy danych phpMyAdmin. Taki link do logowania znajdziesz w panelu swojego hostingu.
  4. Wejdź w bazę danych odpowiednią dla sklepu.
  5. Przejdź do panelu Eksport.
  6. Zaznacz Dostosuj metodę eksportu i upewnij się, że zaznaczone są wszystkie tabele bazy danych.
  7. W panelu Wyjście zaznacz Zapisz wynik do pliku, a w polu Kompresja wybierz .gzip.

Tadam! Baza została pobrana!

Jest także kolejna odsłona własnych kopii zapasowych – wdrożenie automatycznych wersji w oprogramowaniu sklepu internetowego. 

💡Ciekawostka💡

W WooCommerce możesz skonfigurować wtyczkę do backupów z repozytorium WordPressa. W efekcie, skonfigurujesz zadania, a kopia zapasowa będzie wykonywana cyklicznie – np. każdego dnia w środku nocy.

Powodzenia!

Najnowsze wpisy

Social Media