Integracja płatności HotPay z platformą WebToLearn

I

Platforma e-learningowa WebToLearn to innowacyjne narzędzie do edukacji przez internet. Dzięki WTL jesteś w stanie dosłownie w kilka minut otworzyć własną platformę szkoleniową oraz sprzedaż dostępu do różnej maści kursów w formie video, audio, pdf i abonamentów.

Zadałem współtwórcy WebToLearn pytanie, czym jego platforma wyróżnia się na tle konkurencji. Odpowiedział: przede wszystkim słuchamy swoich klientów i staramy się wdrażać wszystkie opcje, o które nas proszą. Dodatkowo, większość opcji w WTL przygotowana jest tak, aby maksymalizować konwersję sprzedaży kursów czy szkoleń.

logo HotPay i WebToLearn

Co będzie potrzebne?

  1. Pakiet WebToLearn, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom – klik.
  2. Aktywny sklep w HotPay.

Konfiguracja platformy WebToLearn i uslugi w HotPay

Zaznaczę od razu, że do wykonania tej integracji nie będą potrzebne Ci żadne wtyczki ani dodatkowe narzędzia czy umiejętności. Sama integracja jest banalna, a jeśli nie będziesz mógł sobie z nią poradzić to śmiało możesz napisać do nas lub do kogoś z WTL.

Jeśli masz już gotowe konto w WebToLearn oraz aktywny sklep w HotPay to przechodzimy do konkretów. Otwórz swój panel administratora WTL i wybierz „Konfiguracja” > „Punkty płatności” > „Dodaj nowy punkt płatności”.

Przechodzę do konfiguracji płatności w panelu WTL

Przed oczami masz teraz dodawanie punktu płatności.

Dodawanie punktu płatności w WebToLearn
Dodajemy punkt płatności w WebToLearn

Jak widzisz na zdjęciu powyżej z HotPay potrzebujesz dwóch rzeczy:

  • sekretu usługi;
  • hasha/hasła do notyfikacji.

Aby je zdobyć musisz otworzyć nową kartę w przeglądarce i zalogować się do HotPay. Z menu po lewej stronie w HotPay wybierz przelewy online i blik, a następnie kliknij na listę sklepów.

W tym miejscu wybierz odpowiednią (zaakceptowaną) usługę i kliknij przy niej „+”, a uzyskasz dostęp do sekretu usługi – skopiuj go.

Sekret usługi HotPay
Pamiętaj, że nie powinieneś nikomu udostępniać tego ciągu znaków!

Ważne! Kiedy kopiujesz sekret zwróć uwagę, że ma on na końcu przecinek. Zweryfikuj także czy na początku ani na końcu sekretu nie wkradła się spacja.

Przejdź do WTL i wklej skopiowany sekret w miejsce „Kod sekret usługi (HotPay.pl):”.

Dobrnęliśmy do połowy, sekret gotowy więc zajmiemy się teraz hasłem/hashem potrzebnym do notyfikacji. Hasło musisz wymyślić samemu i wpisać je w ustawieniach swojej usługi w HotPay i WTL. Aby ustawić hasło wróć do HotPay i przy wybranej usłudze kliknij „Pokaż więcej”, a następnie przejdź do zakładki „Ustawienia”.

Hasło użyte do notyfikacji
Wymyśliłem i wpisałem tajne hasło uwierzytelniające notyfikacje pomiędzy HotPay, a WTL…
Ustawienia WebToLearn
… a następnie ustawiłem to hasło w panelu WTL.

Jak widzisz na powyższych zdjęciach w HotPay mam ustawione hasło, w WebToLearn ustawiłem sekret i hasło. Jeśli Twoje ustawienia wyglądają podobnie to możesz zapisać zmiany w obu serwisach. Ja dodatkowo oznaczyłem od razu wszystkie produkty do których chcę wykorzystywać płatności HotPay.

Testujemy płatność

Aby sprawdzić czy integracja przebiegła pomyślnie musisz wykonać test. Jeśli chcesz abyśmy włączyli Ci tryb testowy to napisz do nas mejla, albo odezwij się do nas na czacie. Ja idę na żywioł i będę testował w środowisku produkcyjnym za realne pieniądze, a co! 😀

Zamówienie WTL
Składam testowe zamówienie!

Wpisuję odpowiednie dane, zapoznaję się z regulaminem i klikam „Tak, kupuję teraz”, a następnie zwyczajnie płacę za zamówienie.

Rezultat transakcji
Transakcja przebiegła pomyślnie, ciekawe czy WebToLearn to potwierdza.

Jak widzisz na powyższym zdjęciu transakcja przebiegła pomyślnie, dla pewności jednak sprawdzimy sobie status w HotPay oraz zweryfikujemy czy WebToLearn również dostało sygnał o nowej sprzedaży. Przechodzimy w HotPay „Szybkie przelewy i blik” > „Statystyki” , a w WTL „Księgowość” > „Lista Płatnych Transakcji”.

Status transakcji w HotPay
Status transakcji w HotPay

WebToLearn nie odnotowuje statusów transakcji, natomiast jeśli w tym miejscu wyświetla się zamówienie to oznacza to, że płatność przebiegła pomyślnie.

Status transakcji w WTL
Nowa transakcja w WebToLearn

Dobrnęliśmy do końca. Jeśli widzisz zamówienie w WebToLearn, a w HotPay widnieje status SUCCESS to gratulacje! Właśnie zakończyłeś integrację!

Słowem podsumowania

Była to jedna z prostszych integracji płatności jakie ostatnio wykonałem. W mojej ocenie poradziłby sobie z tym nawet kompletny laik, jednak jeśli wciąż masz jakieś wątpliwości lub pytania to śmiało zostaw je w komentarzu lub wyślij do nas wiadomość.

A może chcesz zintegrować płatności HotPay z WooCommerce lub PrestaShop? Żaden problem! O Woo pisałem tutaj, a Prestę znajdziesz pod tym linkiem.

Najnowsze wpisy

Social Media