Instalacja systemu WooCommerce – darmowy sklep internetowy

I

WooCommerce to darmowa wtyczka do popularnego systemu zarządzania treścią (ang. CMS – Content Management System), WordPress. Daje ona możliwość stworzenia swojego pierwszego sklepu internetowego. Dodatek, mimo iż jest darmowy, posiada bardzo rozbudowane funkcje – pozwala np zarządzać zamówieniami, klientami, produktami oraz preferowanymi metodami płatności.

WooCommerce - stwórz swój pierwszy, darmowy sklep internetowy

 

Wymagania WooCommerce

 • serwer WWW;
 • PHP;
 • MySQL;
 • WordPress, który posłuży jako baza.

 

Instalacja WooComMerce Na wordpressie

Ponownie sygnalizuję, że WooCommerce to nie jest autonomiczna aplikacja. Do działania potrzebuje systemu WordPress, dlatego przed przystąpieniem do instalacji WooCommerce należy upewnić się, że WordPress został zainstalowany i działa poprawnie. Od tej chwili wszystkie czynności będą wykonywane w panelu administracyjnym WordPress.

Instalacja wtyczki jest relatywnie prosta. Przy założeniu, że WordPress działa i mamy wszystkie potrzebne dane. Aby przeprowadzić instalację sklepu, należy przeprowadzać następujące czynności.

 1. Zaloguj się do panelu administracyjnego WordPress. Z reguły znajduje się on pod adresem https://mojastrona.pl/wp-admin/.
 2. Po zalogowaniu w menu znajdującym się w lewej części panelu kliknij na Wtyczki > Dodaj nową.
 3. Posługując się wyszukiwarką usytuowaną w prawym górnym rogu – wyszukaj WooCommerce’.
 4. Pierwszy wynik będzie najprawdopodobniej tym, który jest najbardziej odpowiedni. Należy zainstalować wtyczkę oraz ją włączyć.

Instalacja systemu WooCommerce

 

Wstępna konfiguracja

Po zainstalowaniu wtyczki należy przejść do procesu jej konfiguracji. Kreator konfiguracji WooCommerce wskaże, jakich danych wymaga system do sprawnego działania. Poniżej zostanie opisany każdy etap wraz z krótkim opisem.

Adres, Język oraz waluta

Należy wybrać język oraz wprowadzić adres i walutę. System musi dostosować interfejs oraz odpowiednio prowadzić ewidencję rozliczeń na potrzeby sklepu.Instalacja WooCommerce - konfiguracja wstępna sklepu

Procesory płatnicze

Domyślnie system zintegrowany jest wyłącznie z PayPal. Jeśli konfigurowany sklep nie będzie integrowany z PayPal nie należy się tym przejmować. W późniejszym etapie WooCommerce daje możliwość implementacji innych procesorów płatniczych.Instalacja WooCommerce - wybór procesora płatniczego

Wysyłka

W sekcji Wysyłka ustala się koszty dostawy towaru. Kreator pozwala na elastyczne obliczanie kosztów wysyłki na podstawie takich determinant jak strefa wysyłki, waga czy rozmiar.
Instalacja WooCommerce - ustawienie opcji dostawy

Dodatki

System umożliwia instalowanie dodatków dostępnych wyłącznie z poziomu aplikacji sklepu. Można więc zauważyć, że hierarchia jest następująca: WordPress WooCommerce (dodatek do WP) > Dodatki. Woo jest na tyle zaawansowanym dodatkiem, że jest w stanie obsługiwać własny system dodatków niezależny od WordPressa.Instalacja WooCommerce - instalacja dodatków

Instalacja dodatków jest ostatnią czynnością na liście do zrobienia przed włączeniem sklepu.

 

Dodawanie produktu

Proces dodawania produktów jest bardzo podobny do procedury tworzenia wpisów w systemie WordPress. Aby to zrobić należy przejść pod „Produkty > Dodaj nowy”. Główna różnica względem standardowego wpisu to „Dane produktu” oraz „Krótki opis”.Instalacja WooCommerce - konfiguracja produktuStrona dodawania produktu podzielona jest na kilka sekcji:

 • Ustawienia główne – podstawowe dane na temat produktu, takie jak: cena, typ produktu, ew. cena promocyjna;
 • Magazyn – zakładka służąca do określenia posiadanej ilości produktu;
 • Wysyłka – wprowadzamy wagę oraz wymiary opakowania potrzebnego do zapakowania produktu;
 • Powiązane produkty – uzupełniamy jakie produkty są powiązane, aby zachęcić do kupna pozostałych przedmiotów z oferty.

Finalnie pozostaje uzupełnić opis produktu i kliknąć „Opublikuj”.

Personalizacja wyglądu

WooCommerce charakteryzuje się możliwością wizualnej personalizacji sklepu. W internecie znaleźć można wiele stylów oraz szablonów, zarówno gotowych jak i do personalizacji. Na wizualnej części sklepu skupimy się jednak w następnych artykułach.

 

WooCommerce to jedno z najpopularniejszych rozwiązań sklepowych dostępnych na rynku. Wpływa na to rozpowszechnienie i niezawodność samego WordPressa oraz fakt, że system sklepowy jest bezpłatny. Zapraszamy do następnych artykułów dotyczących zarówno WordPressa jak i WooCommerce’a.

Najnowsze wpisy

Social Media